Firmware w wersji 1.2 wprowadza kilka wygodnych funkcji zaprojektowanych w celu zwiększenia komfortu użytkowania. Funkcja Build Plate Detection eliminuje możliwość popełnienia błędu przez człowieka, uniemożliwiając rozpoczęcie drukowania bez założonej płyty roboczej. Podobnie, funkcja Air Printing Detection zatrzymuje drukowanie po wykryciu problemów z ekstruzją, oszczędzając w ten sposób filament i czas. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych aktualizacji, które wprowadza wersja 1.2:
Air Printing występuje, gdy ruch filamentu zatrzymuje się lub zwalnia w trakcie drukowania, powodując, że głowica drukująca porusza się ale bez prawidłowego wytłaczania filamentu. Jeśli problem ten nie zostanie szybko wykryty, może spowodować znaczną stratę czasu drukowania i filamentu. System wykrywania Air Printing monitoruje dokładnie ilość podawanego filamentu za pomocą licznika przebiegu w AMS lite. Jeśli jego stan nie jest zgodny z oczekiwaną ilością wynikającą z poleceń g-code, wskazuje to na potencjalny poślizg w przekładni ekstrudera, sygnalizując problemy takie jak zatkanie dyszy lub wręcz zatrzymanie podawania filamentu. W takich przypadkach system Air Printing wstrzyma drukowanie i wyświetli komunikat ostrzegawczy.
Uwaga: Ta funkcja jest zoptymalizowana dla hotendów o rozmiarach 0,4 mm i większych. Hotend 0,2 mm nie jest obecnie obsługiwany, ale aktywnie pracujemy nad jego kompatybilnością.
Zapominanie o umieszczeniu płyty roboczej jest częstym niedopatrzeniem wśród początkujących. Drukowanie bezpośrednio na stole grzewczym może potencjalnie uszkodzić drukarkę. Funkcja wykrywania płyty roboczej rozwiązuje ten problem, wdrażając procedurę weryfikacji przed każdym drukowaniem, upewniając się, że płytka robocza jest prawidłowo zainstalowana na stole grzewczym. Ta funkcja działa tylko z oficjalnymi płytkami roboczymi (lub płytkami roboczymi o dokładnie takim samym kształcie jak oficjalna płytka robocza).
Poprzez sondowanie dyszy przy krawędzi płytki roboczej, A1 może automatycznie wykrywać zbrylanie się filamentu wokół dyszy. Funkcja wykrywania jest domyślnie włączona i sprawdza stan dyszy co 8 gramów zużytego filamentu, ale można ją wyłączyć w menu opcji drukowania.
Aby poprawić komfort użytkowania drukarki, wprowadziliśmy możliwość zarządzania plikami na kartach MicroSD z poziomu Bambu Studio. Możesz teraz usuwać i drukować elementy oraz zarządzać nagraniami poklatkowymi (timelapse) z dostępnych plików na karcie MicroSD bezpośrednio z Bambu Studio.
Polskie tłumaczenie Bambu Lab wiki jest dostarczane przez get3D.pl za wiedzą i zgodą Bambu Lab i jest oparte na oryginalnej stronie Bambu Lab Wiki. Dokładamy wszelkich starań aby zapewnić aktualność zawartych tutaj informacji, jeśli jednak będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości, sprawdź oryginalną stronę.