Przez splątanie filamentu zwykle rozumie się zaplątanie filamentu na szpuli, co powoduje, że ekstruder nie jest w stanie go pociągnąć a tym samym zatrzymuje proces drukowania. Zwykle w takim przypadku czujnik wykrywania filamentu w głowicy drukującej jest nadal aktywny, bo przecież filament jest w głowicy obecny, co powoduje, że nie może on aktywować alarmu. W ten sposób dochodzi do zjawiska „drukowania powietrzem” - głowica porusza się prawidłowo, ale filament nie jest wytłaczany. Seria drukarek Bambu A1 jest więc wyposażona w moduł monitorowania splątania filamentu, aby poradzić sobie z tą sytuacją. Gdy filament jest splątany, nadmierny wzrost oporu podawania uruchamia odpowiedni czujnik, a drukarka automatycznie wstrzymuje drukowanie i wyświetla powiadomienie o splątaniu filamentu. Użytkownik może wtedy uporządkować filament na szpuli i kontynuować drukowanie.
Moduł monitorowania splątania znajduje się nad głowicą drukującą i składa się z koncentratora filamentu i wspornika. Koncentrator filamentu łączy cztery rurki PTFE. Wspornik jest podłączony do czujnika Halla, a wewnątrz znajduje się sprężyna. W dolnej części koncentratora filamentu znajduje się również magnes. Po zamontowaniu koncentratora filamentu i wspornika, magnes działa jak suwak, który może poruszać się w górę i w dół, tworząc tym samym moduł monitorujący splątanie. Składa się on więc ze sprężyny + suwaka (z magnesem) + czujnika wykrywającego.
Gdy opór przesuwu jest zbyt wysoki, filament wewnątrz rurki PTFE jest z trudnością podawany, a ekstruder nadal próbuje wytłaczać filament. W ten sposób ekstruder wyciągnie filament z wnętrza modułu wykrywania splątania, sprężyna wewnątrz niego zostanie ściśnięta, a magnes suwaka zbliży się do czujnika Halla. Wykrywając położenie suwaka za pomocą czujników, można obliczyć opór przesuwu. Ponadto sprężyna zapewnia również efekt buforowania, dzięki czemu po wykryciu nadmiernego oporu ekstruder nadal ma wystarczającą ilość zbuforowanego filamentu do zużycia, co pozwala uniknąć defektów drukowania.
Ponadto działanie całego systemu wykrywania splątania opiera się również na przenoszeniu siły przez rurkę PTFE i nieruchome części po obu jej stronach, więc moduł monitorowania splątania nie jest skuteczny, gdy rurka PTFE nie jest prawidłowo zamocowana.
Funkcję monitorowania splątania można włączyć w ustawieniach - Settings -> Print Option -> Filament Tangling Monitoring:
Funkcja ta jest domyślnie włączona. Jeśli chcesz ręcznie przetestować tę funkcję, zwróć uwagę, że:
Zwykle zjawisko splątania filamentu jest w rzeczywistości powolnym procesem zmiany oporu przesuwu filamentu z niskiego na wysoki. Ręczne pociągnięcie filamentu wstecz lub bezpośrednie obrócenie szpuli do tyłu może spowodować szybkie naprężenie filamentu, poślizg przekładni ekstrudera i filamentu. Efekt buforowania modułu monitorowania splątania znika, co może łatwo doprowadzić do "drukowania powietrzem" i defektów wydruku.
Jeśli wykrywanie splątania filamentu zostanie uruchomione w trakcie drukowania, mogą wystąpić dwa rodzaje sytuacji:
Funkcja wykrywania splątania nie obsługuje materiałów elastycznych, w tym TPU, TPE, filamentów rozpuszczalnych w wodzie oraz filamentów PVA.
Przed rozpoczęciem drukowania należy prawidłowo umieścić szpulę na zewnętrznym uchwycie drukarki, przeprowadzić filament przez rurkę PTFE do ekstrudera i upewnić się, że obie strony rurki PTFE są zamocowane (zalecane umiejscowienie szpuli pokazano poniżej).
Główną przyczyną wyzwolenia alarmu splątania jest zbyt duży opór podawania z jednej strony rurki, co powoduje, że ekstruder zużywa filament znajdujący się wewnątrz modułu monitorującego, powodując ściskanie sprężyny. Po wyzwoleniu alarmu splątania należy sprawdzić następujące możliwości:
1. Filament na szpuli jest zwinięty lub splątany;
2. Szpula umieszczona jest bezpośrednio na stole lub w suszarce;
3. Zastosowana długość rurki PTFE jest zbyt duża lub rurka jest źle pozaginana.
Unikaj materiałów, które są zbyt twarde (tj. mają zbyt wysoki współczynnik sztywności) lub zbyt kruche (tj. nie są wystarczająco wytrzymałe), w tym materiałów innych producentów wzmacnianych włóknami węglowymi lub szklanymi, takimi jak PA-CF/GF, PET-CF/GF i PLA-CF/GF.
Przed rozpoczęciem drukowania należy umieścić urządzenie AMS lite obok drukarki w zalecanej pozycji, jak pokazano poniżej:
Jeśli podczas drukowania przy użyciu AMS lite zostanie uruchomiony alarm wykrycia splątania, należy sprawdzić, czy poniższe sytuacje nie powodują zbyt dużego oporu podawania po jednej stronie rurki PTFE:
1. Filament na szpuli jest zwinięty lub splątany;
2. Filament zablokował się na krawędzi szpuli;
3. AMS lite jest umieszczony zbyt daleko, zaś rurka PTFE jest zainstalowana nieprawidłowo, co skutkuje zbyt dużym zagięciem i zbyt dużym oporem podawania;
4. Szpula nie została prawidłowo zainstalowana na urządzeniu AMS lite, na przykład szpula jest umieszczona w suszarce, a filament jest wciągany do urządzenia AMS lite;
5. Na kółku podajnika AMS lite znajdują się zanieczyszczenia - konieczne jest jego wyczyszczenie.
Polskie tłumaczenie Bambu Lab wiki jest dostarczane przez get3D.pl za wiedzą i zgodą Bambu Lab i jest oparte na oryginalnej stronie Bambu Lab Wiki. Dokładamy wszelkich starań aby zapewnić aktualność zawartych tutaj informacji, jeśli jednak będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości, sprawdź oryginalną stronę.