Z punktu widzenia mechaniki płynów, gdy płyn newtonowski (np. woda, olej, powietrze) przepływa przez otwór, potrzebuje ciśnienia, które jest proporcjonalne do natężenia przepływu.
Ponieważ filament nie jest ciałem sztywnym, gdy ekstruder rozpoczyna wytłaczanie, filament zostanie ściśnięty w celu wytworzenia ciśnienia. Proces ściskania opóźni reakcję rzeczywistego przepływu, ponieważ ekstruder dostarcza tylko taką ilość filamentu, jaka jest potrzebna do wytłaczania, bez nadwyżki.
Aby rozwiązać ten problem, zaimplementowaliśmy dynamiczną kontrolę przepływu, podobną do "Pressure advance" w Klipperze lub "Linear advance" w Marlinie, z dodaną kompensacją efektu nieliniowego. Podczas wykonywania polecenia natężenia przepływu, drukarka wykona szybkie dodatkowe wytłaczanie, aby wygenerować ciśnienie tak szybko, jak to możliwe, tak aby reakcja przepływu mogła złapać reakcję ruchu głowicy.
Ale ile "dodatkowego" wytłaczania jest potrzebne dla konkretnego filamentu? Ponieważ różne filamenty mają różną sztywność i lepkość, przy określonym natężeniu przepływu różne filamenty będą wymagały różnej ilości. Dlatego właśnie potrzebna jest kalibracja dynamiki przepływu.
Dotychczas wykonywaliśmy kalibrację przed każdym wydrukiem, ale wystąpiły pewne problemy:
1. Jeśli nowy wydruk wykorzystuje ten sam filament co poprzednio, drukarka nadal będzie przeprowadzać kalibrację (chyba że użytkownik anuluje ją ręcznie), co kosztuje nas czas i miejsce na wydruk;
2. Podczas drukowania z wielu kolorów lub materiałów, drukarka kalibruje tylko pierwszy filament i używa parametru dla całego wydruku, co może nie mieć zastosowania dla pozostałych filamentów.
Dodaliśmy teraz funkcję automatycznej kalibracji dla różnych filamentów, która jest w pełni zautomatyzowana, a wynik zostanie zapisany w drukarce do wykorzystania w przyszłości. W następujących przypadkach konieczne będzie przeprowadzenie kalibracji:
1. W przypadku użycia nowego filamentu innych marek lub modeli;
2. Jeśli dysza jest zużyta, ponieważ tarcie w dyszy ulegnie zmianie;
3. W przypadku wymiany dyszy na nową, ze względu na tolerancję w produkcji;
4. Jeśli filament jest wilgotny. Wilgoć zmienia lepkość filamentu;
5. Jeśli w ustawieniach filamentu zmieniono maksymalną prędkość objętościową lub temperaturę druku.
Cóż, są dwa przypadki:
1. Rozpoczynasz drukowanie pojedynczego koloru/materiału, jeśli opcja "Dynamic Flow Calibration" (Dynamiczna kalibracja przepływu) jest zaznaczona w menu startowym drukowania. W takim przypadku drukarka kalibruje przepływ przed rozpoczęciem drukowania. Jeśli opcja ta nie jest zaznaczona, drukarka przyjmie domyślne parametry kompensacji wytłaczania. W większości przypadków użycie domyślnych parametrów pozwala również uzyskać dobre wyniki drukowania.
2. Rozpoczynasz druk wielokolorowy/materiałowy. W takim przypadku podczas każdej zmiany filamentu drukarka będzie używać domyślnych parametrów kompensacji wytłaczania dla nieskalibrowanych materiałów.
To zależy. Istnieje kilka przypadków, które sprawią, że wynik kalibracji nie będzie wiarygodny:
1. Filament jest wilgotny, co sprawi że wynik kalibracji nie będzie odpowiedni dla świeżego filamentu;
2. Filament jest przezroczysty;
3. Płyta robocza nie jest lepka (należy umyć płytę roboczą lub nałożyć klej);
Z wyjątkiem powyższych przypadków, wynik kalibracji jest wiarygodny w naszym teście.
Wyniki kalibracji wykazały około 10% odchylenia w naszym teście. Wciąż badamy przyczynę tego zjawiska.
Kalibracja dynamiki przepływu ma dwa tryby: ręczny i automatyczny.
Tryb automatyczny: użytkownik musi jedynie rozpocząć kalibrację, a drukarka zwróci wyniki kalibracji po zakończeniu drukowania.
Tryb ręczny: użytkownik musi ocenić, którego parametru użyć, obserwując jakość linii kalibracji na wydrukowanej płytce.
(1) Jak rozpocząć
Drukarka musi być podłączona przed kalibracją.
(2) Wybierz materiał który ma zostać skalibrowany
Domyślnie wybierzemy wszystkie niezbędne informacje o parametrach, a niektóre z nich można również zmodyfikować zgodnie z własną sytuacją.
Wybierz średnicę dyszy.
(Uwaga: kalibracja dla różnych rozmiarów dysz wymaga wsparcia ze strony firmware drukarki. W przypadku wersji OTA 01.06.00.00 obsługiwana jest tylko dysza 0,4 mm).
Wybierz typ płyty drukarki.
Zsynchronizuj listę filamentów z AMS.
Wybierz filament, który chcesz skalibrować, i wybierz wstępne ustawienie filamentu do drukowania z listy filamentów.
Po ustawieniu wymaganych informacji można rozpocząć kalibrację, naciskając przycisk Calibrate.
(3) Trwa drukowanie kalibracji
Po zakończeniu drukowania można kliknąć przycisk Next, aby przejść do następnego kroku.
(4) Zapisywanie wyników kalibracji
Po zakończeniu drukowania urządzenie pokaże wyniki, które można zapisać. Każdy zestaw parametrów może mieć zapisaną nazwę, którą można modyfikować.
Wszystkie zapisane wyniki można wyświetlić, klikając przycisk Manage Result na stronie głównej,
i możesz ustawić wartość K, która ma być używana dla każdego gniazda w oknie dialogowym materiału na stronie urządzenia.
(1) Jak rozpocząć
(2) Wybierz materiał który ma zostać skalibrowany
Tak samo jak w przypadku trybu automatycznego, jednak w trybie ręcznym można skalibrować tylko jeden materiał naraz.
(3) Trwa drukowanie kalibracji
(4) Zapisywanie wyników kalibracji
Obserwując linię kalibracji, wybierz liczbę odpowiadającą linii kalibracji z najlepszym efektem drukowania. Wypełnij pole edycji wartości K liczbą, a po zapisaniu możesz także wyświetlić zapisaną historię w oknie dialogowym historii.
Polskie tłumaczenie Bambu Lab wiki jest dostarczane przez get3D.pl za wiedzą i zgodą Bambu Lab i jest oparte na oryginalnej stronie Bambu Lab Wiki. Dokładamy wszelkich starań aby zapewnić aktualność zawartych tutaj informacji, jeśli jednak będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości, sprawdź oryginalną stronę.