W procesie drukowania 3D, z różnych powodów, dysza nie może prawidłowo wytłaczać materiału, co skutkuje "drukowaniem powietrzem", jak pokazano na poniższym GIF-ie:
Inaczej mówiąc, “drukowanie powietrzem” to taka sytuacja, w której głowica porusza się prawidłowo, ale materiał nie jest podawany przez dyszę.
Drukarki z serii A1 są wyposażone w funkcję wykrywania drukowania powietrzem. Gdy drukarka drukuje z wykorzystaniem AMS lite, monitoruje ona w czasie rzeczywistym informacje z licznika przebiegu filamentu w AMS lite. Gdy wykryje, że ekstruder nie może wytłaczać filamentu, obojętne z jakiego powodu, i dojdzie do "drukowania powietrzem", drukarka automatycznie odetnie filament i wyładuje go, wstrzymując zadanie drukowania i zgłaszając błąd.
Gdy drukarka z serii A1 współpracuje z AMS lite, po pomyślnym podaniu filamentu przez AMS lite do ekstrudera, tylko ekstruder ciągnie filament w celu wytłaczania. W trakcie wytłaczania licznik przebiegu wewnątrz podajnika będzie obracał się w miarę jak filament będzie podawany, a długość jaką powinien zliczyć może zostać obliczona. Jeśli przewidywana na podstawie g-code długość filamentu jaki powinien zostać podany rośnie, a stan licznika podajnika pozostaje taki sam, zostanie to uznane za „drukowanie powietrzem". Lokalizację licznika przebiegu przedstawiono poniżej:
Ponieważ wykrywanie drukowania powietrzem opiera się na wystąpieniu nieprawidłowej długości podawanego filamentu mierzonej przez podajnik, możliwe jest, że wykrycie nie zareaguje od razu i mimo wszystko pojawi się "drukowanie powietrzem". Po rozwiązaniu problemu z wytłaczaniem i kontynuowaniu drukowania, wydruk może więc mieć wady, takie jak niewystarczająca ilość materiału w pewnych miejscach. Jeśli wada jest akceptowalna, można kontynuować drukowanie, w przeciwnym razie można zatrzymać zadanie drukowania i rozpocząć je ponownie.
Począwszy od wersji oprogramowania sprzętowego firmware 01.02.00.00, drukarki z serii A1 obsługują funkcję wykrywania druku powietrzem. Funkcję tę można włączyć w opcjach AMS (AMS Options → Air printing detect) na ekranie drukarki:
Ponadto korzystanie z funkcji wykrywania drukowania powietrzem wymaga spełnienia następujących dwóch warunków:
1. Drukowanie z wykorzystaniem AMS lite;
2. Średnica dyszy używanej przez drukarkę jest większa lub równa 0,4 mm.
Drukarki z serii A1 są wyposażone w moduł monitorujący splątanie filamentu, który dodatkowo wykrywa pewne sytuacje, które mogą powodować "drukowanie powietrzem”. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Wprowadzenie do monitorowania splątania filamentu.
Chociaż obie te funkcje mają na celu wykrycie "niemożności płynnego wytłaczania filamentu podczas procesu drukowania", różnią się one między sobą pod względem sytuacji na które reagują:
Monitorowanie splątania filamentu: Wykrywa nadmierny opór z zewnątrz, który powoduje, że ekstruder nie jest w stanie płynnie ciągnąć filamentu podczas drukowania, co skutkuje nieprawidłowym wytłaczaniem. Najczęstsze przyczyny występowania tego rodzaju problemów: splątane lub skręcone filamenty na szpuli oraz zbyt długie lub zgięte rurki PTFE.
Wykrywanie drukowania powietrzem: Zazwyczaj zewnętrzny opór podawania jest normalny, ale drukarka nadal nie jest w stanie prawidłowo ekstrudować materiał, co jest najczęściej spowodowane przez problem wewnątrz głowicy drukującej. Najczęstsze przyczyny tego rodzaju problemów: zatkanie dyszy, zatkanie ekstrudera lub nieprawidłowe działanie przekładni, zbyt mała średnica filamentu oraz poślizg filamentu i przekładni ekstrudera.
Polskie tłumaczenie Bambu Lab wiki jest dostarczane przez get3D.pl za wiedzą i zgodą Bambu Lab i jest oparte na oryginalnej stronie Bambu Lab Wiki. Dokładamy wszelkich starań aby zapewnić aktualność zawartych tutaj informacji, jeśli jednak będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości, sprawdź oryginalną stronę.