AMS, skrót od Automated Material System, współpracuje z drukarkami 3D w celu automatycznego drukowania wielokolorowego. AMS lite to jeden z wariantów zautomatyzowanych systemów materiałowych opracowanych przez Bambu Lab. Celem tego artykułu jest omówienie modułów, podstawowych funkcji i przepływu pracy w AMS Lite.
1. A1 Mini można podłączyć do pojedynczego AMS Lite, ograniczając jego obsługę do maksymalnie 4-kolorowego druku.
2. AMS lite nie nadaje się do użytku z drukarkami serii X1 i P1, a A1 Mini nie jest kompatybilny z alternatywnymi wersjami AMS.
3. Rurki PTFE podłączone do AMS lite są dostępne w dwóch rozmiarach. Standardowa długość dla slotów 1/2 wynosi 580 mm, a dla slotów 3/4 wynosi 700 mm. Zapewnij prawidłową instalację, aby zapobiec nieprawidłowemu ułożeniu rur.
4. Zachowaj ostrożność, aby nie umieszczać modułu AMS zbyt daleko od drukarki (zalecana odległość to 50 mm, jak pokazano powyżej). Nadmierne zginanie rurki PTFE może prowadzić do zwiększonego oporu podczas podawania, co może skutkować błędami podczas podawania (jak pokazano poniżej).
5. Podajnik ma maksymalną odległość podawania 1,2 m. Dlatego przy wymianie rurki PTFE na dłuższą należy odpowiednio wziąć pod uwagę to ograniczenie.
6. Podczas umieszczania szpul w AMS lite należy pamiętać o odpowiednim rozłożeniu ciężaru w każdym gnieździe, aby uniknąć potencjalnego zapadnięcia się podczas drukowania spowodowanego niestabilnym środkiem ciężkości. Aby zwiększyć stabilność, rozważ umieszczenie cięższych szpul w dwóch dolnych gniazdach (gniazda 2 i 3).
Od AMS lite po drukarkę, cały system podawania jest podzielony na dwie następujące części:
1. AMS lite: Podajnik pierwszego stopnia + Obrotowy uchwyt na szpulę. W każdym gnieździe znajduje się podajnik i obrotowy uchwyt szpuli
2. Głowica: moduł wykrywania splątania filamentu + ekstruder + hotend
Każde gniazdo w AMS lite wyposażone jest w podajnik odpowiedzialny za wprowadzanie lub wyprowadzanie filamentu z głowicy. Podajnik zawiera czujnik wykrywania filamentu, jak pokazano poniżej:
Każdy podajnik wyposażony jest w licznik przebiegu z kołem pasywnym. Koło licznika przebiegu obraca się wyłącznie wtedy, gdy chwyta filament inną zębatką w celu jego podawania. Mechanizm ten pozwala na sprawdzenie czy filament został wytłoczony z AMS lite oraz ułatwia obliczenie długości podawanego filamentu.
Ponadto każdy podajnik zawiera czujnik prędkości umieszczony u podstawy silnika prądu stałego. Czujnik prędkości oblicza prędkość silnika (v1), natomiast czujnik prędkościomierza oblicza prędkość (v2). Analiza rozbieżności pomiędzy v1 i v2 pozwala na identyfikację potencjalnego poślizgu filamentu podczas procesu podawania.
Każde gniazdo w AMS lite posiada obrotowy uchwyt szpuli do umieszczenia szpuli. Każdy obrotowy uchwyt może automatycznie obrócić się o określony kąt. Podczas rozładunku, podajnik będzie wyciągał filament z ekstrudera, a obrotowy uchwyt automatycznie lekko się obróci dbając o to, aby filament na szpuli był naciągnięty i utrzymał napięcie. Maksymalny kąt automatycznego obrotu wynosi 150°, dzięki czemu nie można odwinąć zbyt długiego filamentu.
Moduł wykrywania splątania nad głowicą składa się z koncentratora filamentu i wspornika podającego. Rurki PTFE odpowiadające każdemu gniazdu AMS lite są połączone z koncentratorem filamentu, która utrzymuje razem cztery rurki. Bok wspornika podajnika to mała płytka, wewnątrz której znajduje się także sprężyna, a pod koncentratorem filamentu znajduje się magnes. Po złożeniu, koncentrator i wspornik podajnika tworzą razem moduł wykrywający splątanie filamentu. Gdy opór zasilania jest zbyt wysoki, moduł wykrywania splątania zostanie wciśnięty, a magnes zbliży się do czujnika Halla i uruchomi alarm.
Proszę zapoznać się z Wprowadzenie do monitorowania splątania filamentu
Gdy AMS lite jest bezczynny, włóż filament do podajnika, a podajnik poda go do rurki PTFE na głębokość około 40cm, proces ten jest wstępnym ładowaniem.
Każde gniazdo w AMS lite ma odpowiadającą mu cewkę RFID. Wystarczy umieścić szpulę na obrotowym uchwycie każdego gniazda i włożyć filament, aby odczytać zawarte w nim informacje.
Funkcję odczytu RFID można ustawić na slicerze w celu aktualizacji po włożeniu/uruchomieniu, można też ręcznie kliknąć ikonę obok każdego gniazda na slicerze, aby odczytać RFID.
W przypadku korzystania z filamentu innej firmy istnieje możliwość ręcznej edycji jego właściwości.
Gdy wyślesz zadanie drukowania wielokolorowego do slicera, model zostanie automatycznie dopasowany do najbliższego koloru spośród filamentu w gniazdach AMS. Możesz także dostosować filament w oknie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat drukowania wielokolorowego, zapoznaj się z instrukcją obsługi drukowania wielokolorowego.
Kiedy korzystasz z AMS podczas drukowania, nadal posiada on funkcję wykrywania wyczerpania filamentu, którą można podzielić na dwa następujące przypadki:
1. Drukowanie na pojedynczym materiale: ta sama logika wykrywania wyczerpania się filamentu, jak przy drukowaniu bez AMS. Gdy głowica wykryje, że skończył się filament, poinformuje o jego wyczerpaniu i konieczności włożenia nowego.
2. Drukowanie wielomateriałowe: Istnieje szczególny przypadek druku wielomateriałowego, tj. ostatnia sekcja filamentu została odłączona od szpuli. W tym momencie, jeśli konieczne jest przełączenie filamentu w trakcie drukowania, ponieważ nie można już go wyciągnąć, głowica samodzielnie opróżni się z pozostałego filamentu, a następnie przełączy się do innego gniazda filamentu, aby kontynuować drukowanie po zakończeniu opróżniania. Na ekranie pojawi się informacja, że skończył się filament. Poczekaj, aż stary filament zostanie usunięty.
3. Kopia zapasowa filamentu AMS: AMS automatycznie przełączy się na inną szpulę o tych samych właściwościach, gdy skończy się bieżący filament. Te właściwości obejmują markę, typ, kolor, i temperaturę dyszy. Jeśli system AMS nie może znaleźć tego samego filamentu, wyświetli informację, że w bieżącym gnieździe skończył się filament. Aby włączyć tę funkcję, zaznacz opcję „AMS filament backup” na stronie ustawień AMS. Ta funkcja wymaga filamentów o dokładnie takich samych właściwościach. Zaleca się stosowanie filamentu Bambu jako zamiennika filamentu Bambu, a filamentu innego niż Bambu jako zamiennika filamentu innego niż Bambu.
Podajnik w trakcie ładowania podaje filament do głowicy i przestaje działać po tym jak przekładnia ekstrudera zatrzymuje filament na głębokość 3mm. Gdy ekstruder kontynuuje wytłaczanie filamentu, pomyślne ładowanie i chwytanie filamentu zostaje potwierdzone, jeśli obraca się również odpowiednie koło licznika przebiegu podajnika.
Podczas procesu rozładunku ekstruder wysyła filament, a jeśli podajnik wyciąga go z koncentratora, uznaje się, że rozładunek zakończył się sukcesem.
Jeśli klikniesz przycisk ładowania/rozładowania lub rozpoczniesz drukowanie, jeśli w głowicy znajduje się filament, urządzenie sprawdzi jego lokalizację. Celem tej kontroli jest sprawdzenie, czy filament wewnątrz głowicy pochodzi z któregoś gniazda w AMS, czy z zewnętrznej szpuli.
Dla każdego gniazda występuje tylko jeden czujnik podawania, w szczególności czujnik Halla. Gdy we wszystkich czterech gniazdach znajdują się filamenty, AMS nie jest w stanie określić, z którego gniazda zostanie dozowany filament na podstawie samych czujników. Na przykład, jeśli załadowany jest filament z gniazda 1, ekran/Studio wyświetli pogrubioną czcionką, że filament z gniazda 1 jest podłączony do głowicy, wskazując jego obecność (jak pokazano poniżej). Jeśli jednak odetniesz filament od głowicy, wyciągniesz go i ręcznie wprowadzisz filament do gniazda 2, ekran nadal będzie pokazywał, że filament w gnieździe 1 jest podłączony do głowicy. Dlatego konieczne jest jednorazowe sprawdzenie lokalizacji filamentu, aby przed załadunkiem/rozładunkiem wiedzieć, z którego gniazda pochodzi bieżący filament.
Logika sprawdzania lokalizacji filamentu: gdy w głowicy znajduje się filament, spróbuje ona wycisnąć małą sekcję. Jeżeli koło licznikowe podajnika w danym gnieździe się porusza, to filament wychodzi z tego gniazda. Jeśli głowica nie będzie w stanie wycisnąć filamentu, każde gniazdo będzie próbowało podać mały odcinek filamentu. Jeśli czujnik głowicy nie wykryje braku filamentu po wyciągnięciu filamentu z danego gniazda, oznacza to, że filament pochodzi z niego. Jeśli obiema metodami nie uda się znaleźć slotu filamentu, system ocenia, że pochodzi on ze szpuli zewnętrznej lub jest zerwany.
Po tym jak AMS lite pomyślnie poda filament do ekstrudera i rozpocznie drukowanie, tylko ekstruder będzie wciągał filament podczas procesu drukowania, a silnik podajnika AMS lite nie działa. Zatem w tym momencie silnik wewnątrz podajnika nie obraca się, a koło licznika nadal się obraca.
Polskie tłumaczenie Bambu Lab wiki jest dostarczane przez get3D.pl. za wiedzą i zgodą Bambu Lab i jest oparte na oryginalnej stronie Bambu Lab Wiki. Dokładamy wszelkich starań aby zapewnić aktualność zawartych tutaj informacji, jeśli jednak będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości, sprawdź oryginalną stronę.